Reguły Coaching Improv – cz. 6 i ostatnia

11.“Działaj teraz”

W życiu: Cokolwiek planujesz, przestań planować a po prostu to zrób! Niech będzie to niedoskonałe, może czasem błędne! I dopóki tego nie zrobisz, nie dowiesz się czy świat i inni ludzie są gotowi na Twoje plany i co o nich myślą. Działając już teraz przerywasz krąg obaw lub ciągłego niedosytu, że tyle jeszcze można zrobić aby efekt był porażający. Ten krąg to nasze myśli co powoduje, że do momentu kiedy nie ruszysz z miejsca, to wszystko czego pragniesz będzie równie niematerialne jak one same. Ciekaw jestem czy macie tak jak wielu ludzi, że odkładamy rzeczy do zrobienia bo wydaje się, że jutro będzie łatwiej. A potem przychodzi to jutro i jesteśmy tacy sami, nadal mamy głowę pełną różnych wyzwań, nadal brakuje nam czasu lub jesteśmy zmęczeni. To zjawisko znane psychologom, wynika ono z nieco innego postrzegania siebie w przyszłości, Ja jutrzejsze jest kimś innym do pewnego stopnia i dlatego łatwo mu podrzucić „gorący kartofelek”. Jedyna rada na to, to uświadomić sobie, że jutro wcale nie będzie łatwiej, i  że najlepszy moment aby coś zrobić to zrobić to teraz. Każda zmiana dzieje się „Tu i teraz”. Przeszłości nie możemy zmienić, a w przyszłości będziemy mogli dopiero jak stanie się teraźniejszością,

Dla coacha:  Pomyśl , jakie pytania zadane klientowi pozwolą mu zrozumieć, że jutro zaczyna się dziś. Pomóż mu zdobyć się na odwagę do działania. Poprowadź go w kierunku nauczenia się tego jak wyciągać wnioski. Pomóż mu zidentyfikować te elementy w otoczeniu, które może wykorzystać jako wyzwalacze do działania. Zapytaj o to co go powstrzymuje i jak może to pokonać.

12. “Troszcz się o innych”

W życiu: Gdy robisz coś na czym bardzo Ci zależy bardzo łatwo jest założyć klapki na oczy i nie dostrzegać tego jak to co robimy wpływa na innych. Tak bardzo czasem chcemy udowodnić swoją wartość, wygrać w dyskusji, itp.. Za każdym razem jednak gdy to zrobimy powodujemy, że ktoś inny czuje się niekomfortowo. Gdy wiem lepiej wyłączam się na informacje, które mogę od rozmówcy otrzymać. Jak często ten brak skutkuje porażką naszych zamierzeń? Dotyczy to nie tylko tego jednego przypadku ale może mieć długofalowe skutki w naszej relacji z tak potraktowaną osobą. Gdy czujesz w sobie chęć aby siebie postawić na pierwszym miejscu zadaj sobie pytanie: Czy to co chcę zrobić lub uczynić, rzeczywiście przyniesie pozytywną zmianę sytuacji i czy warto w związku z tym ponieść ten wysiłek? Może okaże się, że często odpowiesz sobie, że jednak nie warto. Gdy troszczysz się o innych budujesz więź i poszerzasz „swoje plemię”, a poczucie przynależności bycia częścią jest jedną z najważniejszych potrzeb ludzi.

 

Dla coacha: Tobie też zdarza się wiedzieć lepiej, potrzebować potwierdzenia swoich racji. Pamiętaj o tym. Staraj się zachować otwartość i ciekawość dziecka i słuchać klienta bez oceny. Zadbaj o komfort i poczucie bezpieczeństwa klienta. Dostrzegaj jego starania i doceniaj je. Pokazuj mu sobą, co to znaczy troszczyć się o innych.

13.“Ciesz się z przygody”

W życiu: Akceptuj ryzyko i postrzegaj je jako szansę na nowe przeżycia i rozwój i dlatego nie traktuj wszystkiego co się dzieje śmiertelnie poważnie. Humor, śmianie się z siebie i tego co nam się przydarza umożliwia zachowanie odpowiedniego dystansu co pomaga życiu. Każde zdarzenie , nawet każda wpadka to swego rodzaju przygoda. Dla części z nas takie patrzenie na świat przychodzi naturalnie, dla innych może to być wyjście ze strefy komfortu. Jeżeli to się uda wtedy wszystko pokaże nam swoje drugie oblicze. Ponadto, a może przede wszystkim, szczęście rodzi się wewnątrz nas i jest wynikiem naszego nastawienia. Wynika ono z naszej postawy do świata, z doceniania tego co jest tu i teraz. Jeśli nie chcesz czuć się ofiarą losu to bądź podróżnikiem w czasie. Wszystko czego w życiu doświadczamy wplatamy w naszą opowieść i to od nas zależy jakie będą barwy tego włókna w dywanie naszego życia. To my nadajemy zdarzeniom znaczenie. Pamiętajmy przy tym, myślenie o przyszłości w kategoriach pewności, wynikającej z faktu, że coś powtórzyło się w przeszłości, może nas wywieść w pole. Pomyślcie sobie o kurczaku, który od chwili narodzin jest otoczony opieką właściciela, jest przez niego chroniony i karmiony. Jaką wizję świata może mieć taki kurczak? Co pomyśli w chwili, w dniu , gdy właściciel postanowi zjeść rosół z kurczaka? Ta historia ma nam uświadomić, że nie powinniśmy zakładać, że tak będzie zawsze, nawet jeśli coś powtórzyło się wielokrotnie i powinniśmy patrzeć w przyszłość jak na przygodę. Gdy masz lepszy humor to łatwiej nawiązać kontakt z ludźmi i uzyskać ich pomoc. W takim stanie ducha szybciej się uczymy i jesteśmy bardziej kreatywni.

 

Dla Coacha: Bądź sobą, otwórz się, bądź skoncentrowany ale nie za nadto bo przegapisz coś ważnego. Traktuj siebie z poczuciem humoru, Ty też masz prawo do  luzu. Humor bardzo dobrze wpływa na relacje. Pamiętaj, że ludzie są różni i zawsze mogą Cię zaskoczyć. Dzięki patrzeniu przez pryzmat przygody możesz uniknąć zbytniego szufladkowania ludzi, co pomoże Ci być dla nich lepszym coachem. W swojej pracy możesz zetknąć się z problemami, które mogą Cię obciążać emocjonalnie. Szukanie pozytywów, traktowanie tego co się dzieje jak przygody pozwoli Ci zachować energię i optymizm.

 

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *