Proces coachingowy

Każdy proces coachingowy jest dostosowywany indywidualnie do każdego klienta. Można  jednak wyróżnić w nim kilka etapów. Cykl składa się z 6-10 sesji, w zależności od Twoich potrzeb. Spotkania odbywają się regularnie, najczęściej raz na dwa tygodnie. Ilość sesji, częstotliwość oraz ich cenę ustalimy indywidualnie. Na pierwszym spotkaniu będziesz miał okazję poznać coacha, jego sposób pracy, zapytać o wszystko, czego chciałbyś się dowiedzieć. Po tym spotkaniu podejmiesz decyzję o pracy z coachem.

Ogólne ramy procesu przedstawiają się następująco:

proces

Zawarcie kontraktu

Zanim przystąpimy do współpracy ustalamy wspólnie jej warunki, zarówno te formalne (ilość i częstotliwość sesji, sposób kontaktowania się między sesjami, umawianie i odwoływanie spotkań), jak i te, które dotyczą zasad współpracy. Na tym etapie szczególnie ważne jest określenie odpowiedzialności każdej ze stron zaangażowanej w proces: Twojej, jako  klienta, sponsora (jeśli Twoja organizacja finansuje coaching) i coacha. Na tym etapie określasz wstępnie cel pracy coachingowej.

Analiza i ustalenie celu

Podstawą dalszego rozwoju jest dobre ustalenie celu. Może się to wydarzyć już w czasie pierwszej sesji, jednak czasem potrzeba na to więcej czasu. Bardzo ważne jest ustalenie celu z którym się identyfikujesz i który faktycznie w głębi serca chcesz zrealizować. Jeśli trafnie sprecyzujesz cel, który Cię pociąga, dla którego warto jest żyć znajdziesz się na najlepszej drodze do jego osiągnięcia. Na tym etapie będziesz miał okazję do zbadania swojej rzeczywistości, przyjrzenia się sobie, swoim mocnym stronom, poszukania tego, co będzie Ci pomagać w drodze do celu.

Planowanie

Kiedy już wiesz, czego chcesz, czas na ustalenie planu działania. Rozłożysz cel na mniejsze elementy, podzielisz swoje działania na konkretne kroki, ustalisz, kiedy będziesz je realizował. Wyznaczenie dat realizacji poszczególnych działań będzie Cię motywować i pomoże kontrolować proces.

Działanie

Działanie, czyli czas na wprowadzenie planu w życie. Zadania realizujesz pomiędzy sesjami, a podczas kolejnych sesji omawiasz ich rezultaty z coachem. Sprawdzasz gdzie się znajdujesz na ścieżce do wyznaczonego celu. Świadomość tego, że jesteś na dobrej drodze jest niezwykle przyjemna i motywująca. Może się też zdarzyć, że coś nie działa zgodnie z Twoimi założeniami. A nawet na pewno tak się zdarzy. Wtedy wraz z coachem przyglądasz się temu, sprawdzasz powód i korygujesz plan. I działasz dalej!

Podsumowanie

I nadszedł czas owocobrania!!! Podczas ostatniej podsumowujesz proces i oceniasz stopień realizacji celów. Masz okazję, żeby zobaczyć, w którym miejscu jesteś, kim jesteś po osiągnięciu celu, przebyciu całej drogi. Jest to też czas na świętowanie Twojego sukcesu. A może się też zdarzyć, że z tego miejsca już spoglądasz przed siebie i zaczynasz myśleć: co dalej? …

wróć do: Coaching

przejdź do :Co daje coaching, Rodzaje Coachingu